تغییر مدارک ثبت شرکت
ثبت شرکت

خبر مهم: تغییر در مدارک ثبت شرکت، طبق اطلاعیه اداره ثبت شرکت‎‌ها

اگر تصمیم دارید شرکتی ثبت کنید، بدانید و آگاه باشید که از پیچیدگی این مسیر کم شده است! تغییر مدارک ثبت شرکت در برخی از زمینه‌ها باعث شده آسانی‌هایی در این فرایند ایجاد شود. در ادامه به این تغییرات اشاره می‌کنیم.  ثبت شرکت‌ها توسط اداره ثبت شرکت‌ها انجام می‌گیرد. خوب است در ابتدا با این اداره آشنا شویم.

ثبت آنلاین و فوری شرکت

اداره ثبت شرکت ها کیست؟

ثبت فعالیت‌های تجاری در تهران در اداره ثبت شرکت‌ها و در شهرستان‌ها در اداره ثبت مرکز اصلی آن به عمل خواهد آمد. لذا مرجع ثبت شرکت‌ها در تهران ” اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ” و در خارج از تهران ” اداره ثبت اسناد و املاک ” مرکز اصلی فعالیت شرکت است. که در آن‌ها دفتری مخصوص برای ثبت شرکت‌ها اختصاص داده است. در صورتی که در محل مربوطه، ثبت اسناد نباشد، دفاتر اسناد رسمی یا دفتر دادگاه مرجع ثبت خواهد بود.

لازم به ذکر است اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی  قبلاَ تحت عنوان ” اداره ثبت شرکت ها و علایم تجارتی و اختراعات اداره کل ثبت” فعالیت می‌کرد. که پس از اصلاحیه آیین نامه، دو ” اداره کل ثبت شرکتها و مؤسسات غیر تجاری” و ” اداره کل مالکیت صنعتی” از هم تفکیک شدند.

دانلود اصلاحیه آیین نامه ثبت شرکت ها

اصلاحیه آئین نامه ثبت شرکت ها ، در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسید. این اصلاحیه در ۱۰ ماده تصویب شد که پیشنهاد آن توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شد.
مهم‌ترین اصلاحاتی که در این آئین‌نامه صورت گرفته‌است این است که اداره ثبت شرکت‌ها از اداره مالکیت صنعتی جدا شده است. سپس در مواد بعدی به شرح وظایف هرکدام از این دو اداره پرداخته شده است.

اداره ثبت شرکت‌ها، همان‌طور که از نامش پیداست، فعالیت‌های مربوط به ثبت شرکت‌ها و ثبت مؤسسات غیرتجاری را انجام می‌دهد. از طرف دیگر اداره کل مالکیت صنعتی فعالیت‌های مربوط به ثبت اختراع، طرح صنعتی، نشان تجاری، نشان جغرافیایی و… را انجام می‌دهد.

مدارک ثبت شرکت

پیش از تغییر مدارک ثبت شرکت ، برخی از مدارک به این صورت بود:

برای مثال این مدارک برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود موردنیاز بودند::

  1. دو برگ تقاضا نامه شرکت با مسئولیت محدود  و تکمیل آن و امضاء ذیل  تقاضانامه  توسط کلیه سهامداران.
  2. دو جلد شرکت‌نامه شرکت با مسئولیت محدود و امضاء ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران.
  3. دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین و هیئت مدیره که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد و نسخه صورت جلسه هیئت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.
  4. فتوکپی شناسنامه و کارت ملی و نمونه صورتجلسه هیئت مدیره
  5. کارت ملی برابر اصل شده کلیه سهام‌داران و در صورتی‌که مدیر عامل خارج از اعضا هیئت مدیره باشد(برابر اصل در مراجع قضائی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد)
  6. گواهی عدم سوء پیشینه
  7. معرفی نامه نمایندگان، در صورتی‌که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن.
  8. اخذ مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها

تغییر مدارک ثبت شرکت

اما در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۷ این رویه تغییر کرد. پس از سال‌ها شاهد اتفاق بسیار خوبی در حوزه ثبت شرکت‌ها هستیم. که امیدواریم از این دست تغییرات در سایر حوزه‌های خدمات حقوقی و ثبتی نیز ایجاد شود.

در عصر حاضر، غالبا خدمات حقوقی نیز مانند سایر خدمات آنلاین و مکانیزه هستند. برای مثال برای ثبت شرکت، می‌توان به سامانه ثبت شرکت‌ها مراجعه کرد و فرایند ثبت آن را به صورت کاملا اینترنتی انجام داد. در عصر تکنولوژی و ارتباطات برای ایجاد چنین تغییری دیر بود. اما بسیار خوب است که بالاخره چنین تغییری اتفاق افتاد.

تا پیش از این تغییر مدارک ثبت شرکت ، یکی از مدارک الزامی برای ثبت شرکت، کپی برابر اصل مدارک هویتی (مانند شناسنامه و کارت ملی) اعضا بود. این کار بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر بود. تا جایی که وقت موسسین شرکت در این بروکراسی اداری بسیار گرفته می‌شد. گاهی نیز کپی برابر با اصل تایید نمی‌شد و درخواست ثبت شرکت از طرف اداره ثبت شرکت‌ها رد می‌شد.

حال با تغییر مدارک ثبت شرکت ، دیگر نیازی به این کپی‌های برابر با اصل نیست. بلکه با وارد کردن نام و نشان موسسین، اداره ثبت شرکت‌ها خودش از مراجع ذی صلاح (مانند ثبت احوال و …) اطلاعات افراد را استعلام می‌کند. که این تغییر هم اشتباهات انسانی را کاهش می‌دهد و هم صرفه‌جویی در وقت و هزینه می‌شود.

جای چنین تغییری در سایر حوزه‌های زمان‌بر و هزینه‌بر نیز خالی است.

متخصصان ثبت‌یار، برای ثبت شرکت در خدمت شما هستند.
۷۴۳۱۸۷۰۰ -۰۲۱
4.25/5 (4)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

برای دوستان خود بفرستید ...
Share on Google+
Google+
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *